Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Yazarlar » Hakan NERGİS
Hakan NERGİS
Ramazanda hafif diyetlerle geçirin
23 Haziran 2014 Pazartesi 01:14

Ramazan ayına sayılı günler kala bir çok mail alıyorum. Dini inancımız gereği oruç tutmamız gerekiyor. Oruç aslında bir detokstur. Allah tarafından bizlere bir ödüldür. 11 ay boyunca durmadan yiyip içiyorsunuz. İşte ramazan ayında organlarınız dinleniyor ve kendini temizliyor. Şimdi bu konuyu açıklığa kavuşturacağız. Sporla başlayalım dilerseniz. Ramazan ayında beden uzun bir süreyle aç ve susuz kalmaktadır.

İnsan bedeni besinlerle enerji üretir. Bu yüzden ramazan ayında spor yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Çünkü sporu kalbiniz yönetir. Ağırlık antrenmanlarından, uzun süren cardiovasculer egzersizlerden kaçınmalısınız.  Bunlar yerine kısa süren şınav ,mekik, barfiks yürüyüş, koşu ve bisikleti tercih edebilirsiniz. Bu egzersizlerin süresi maksimum 25-30 dk aralığında olmalıdır. Düşük tempo ile orta tempo arasında bir ritimde olmalıdır. Burada amaç vücudu korumaktır.

Ramazan ayında 5 kg kadar vermek normaldir. Kilo alıyorsanız bir yanlışlık var demektir. 1 ayda vücudunuzda anormal bir değişim yaşamazsınız, spor yapmazsın. Fakat dikkat edilmesi gereken unsur beslenmedir.  Vücut uzun süre aç ve susuz kaldığı için iftar vaktinde orucunuzu suyla bozmalı, daha sonra 1-2 adet hurma yemelisiniz. Balık, hindi, tavuk gibi protein ürünlerini tercih edebilirsiniz. Et ürününü tercih etmeme sebebimiz sindirimi çok uzun sürdüğündendir. İftar vaktinde tatlılardan, asitli içeceklerden, paket ürünlerden kaçınmalısınız.

Asıl yemeğimiz sahurdur. Çünkü asıl açlık ve susuzluk sahur sonrasındaki vakitlerde olur. Sahurda yavaş sindirilen ürünleri tercih edebilirsiniz. Sizlere şimdi iftar ve sahurda uygulayabileceğiniz birer örnek yazacağım.

İFTAR :  Su ile başlanır, hurma ile devam edilir, 5 dakika dinlenilir.Tarhana çorbası, balık ızgara ve yanına mevsim salatasıyla birlikte iftar sonlandırılır 

SAHUR : Yumurta, domates, salata, biber, mevsimlik salata,lor peyniri, buğday ekmek, zeytin, yulaf. Sahurda tıka basa yememelisiniz. Çünkü uyuyacaksınız. İhtiyacınız kadar tüketim gerçekleştirmelisiniz.

Burada yazılı olanları doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Metabolik problemi olanlar (tansiyon,şeker,kalp,böbrek hastalığı vb.) doktoruna danışarak oruç tutup tutmayacaklarına karar vermelidir. Kendi kafalarına göre oruç tutmamalı, tutacaksa da doktorundan beslenme önerileri almalıdır.

ÖNCEKİ MAKALE
Kayıtlı ilk Makaledesiniz
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu makaleye daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK