Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Yazarlar » Hakan NERGİS
Hakan NERGİS
Yazın ne tür egzersizler yapılmalıdır
22 Temmuz 2014 Salı 14:27

Yazın gelmesiyle birlikte kavurucu sıcaklar kendini daha fazla hissettirmeye başladı. Sporun nasıl yapılması gerektiği konusunda sorular arttı. Sizlere tavsiyem sabah sporu ya da akşam sporunu tercih etmelisiniz. Fakat kalp,tansiyon vb. hastalıklara sahipseniz sabah sporunu tercih etmemelisiniz.Çünkü sabah vakitlerinde kan basıncı en yüksek seviyelerde olur.

Öğlen öncesi, öğlen vakti spor yapmamalısınız. Hele ki öğlen vakti asla, çünkü güneşin en etkili olduğu saattir. Akşam serinliğinde arkadaşlarınızla birlikte açık alan spor denilen sporları tercih edebilirsiniz.

Plaj voleybolu,futbolu vb. gibi. Bu durum hem arkadaşlarınızla vakit geçirmenize, kaliteli bir ruh halinize sahip olmanıza, güneşin zararlı etkilerinden korunmanızı sağlayacaktır.

Diğer bir konu ilah ki öğlen vakti spor yapmak istiyorsanız açık alan sporları tercih etmemeli, kapalı alan sporlarını tercih etmelisiniz. Kapalı alanda yapılacak sporun yapılabilmesi içinde bir takım kriterler vardır. Bunlar ortam ısının uygun olması, spor yapılan alanın aşırı güneş almaması gibi temel kriterleri içerir. Aslında yazın en önemli konu su tüketimidir.

İnsanlar kış aylarına göre yazın daha fazla su tüketimine ihtiyaç duyarlar. Bunun neden ise kış ile yaz havaları arasında oluşan ısı farkıdır. Uzanırken, otururken,yürürken, işlerinizi yaparken hemen suya yönelirsiniz.

Çünkü vücudun su kaybı sizi ölüme kadar götürebilir. Su öyle bir yakıttır ki insan bedeninin olmazsa olmazıdır. Kasların % 75’i kemiklerin % 22’si sudan oluşur, kanın büyük bir bölümü sıvıdır. Su tüketiminin sağlıklı ve kaliteli olması kanın daha akışkan olmasını sağlar. Akışkan olan kan işlevini kalite bir şekilde gerçekleştirir.

İşlev derken ihtiyacı olan yere su taşınması,besinlerin taşınması gibi. Doğal olarak yazın terle birlikte su,vitamin ve mineral kayıpları da artar.

Maddeler halinde özetleyecek olursak aşağıda yazılanlara kulak vermelisiniz :

* Su tüketimine dikkat etmelisiniz.

* Teri hapsedecek kıyafetler kullanmamalısınız.

* Sauna eşofman tarzı kıyafetleri kullanmamalısınız.

* Sabah saatleri ya da akşam saatlerinde sporu tercih etmelisiniz. Kalp,tansiyon,şeker vb. hastalığınız varsa sabah sporu yapmamalısınız.

* Açık alan sporunu tercih edecekseniz de akşam saatlerini tercih etmelisiniz.

* Kapalı alan sporu tercih edecekseniz, ortam ısısı ve spor yapılan alanın aşırı güneş almaması.

 

Spor ve sağlıkla kalın :)

SONRAKİ MAKALE
Kayıtlı Son Makaledesiniz
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu makaleye daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK