Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Yazarlar » Gülşah Güçyetmez
Gülşah Güçyetmez
NASIL BİR CUMHURBAŞKANI İSTİYORUZ…
20 Temmuz 2014 Pazar 01:50

10 Ağustos seçimlerini merakla, umutla ve heyecanla bekliyoruz… Acaba Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı kim olacak?

Aslında sorulması gereken öncelikli soru NASIL BİR CUMHURBAŞKANI’NA İHTİYACIMIZ VAR?

Ülkemizin yeni cumhurbaşkanının herşeyden önce sevgi ehli olması gerekir. Gencine, yaşlısına, Kürdüne, Çerkezine, müslümana, gayrimüslim olana sevgisini, şefkatini göstermesi ve hiç ayrım yapmadan sahip çıkması gerekir.

Sevgisiz bir toplumda nefret hızla yayılır. Kargaşa olasılığı artar. İnsanlar huzursuz olurlar. Hele ki milletimiz gibi Allah’a aşık bir toplum sevgisiz asla yaşayamaz.

Bizim, güzel ahlakıyla, vicdanlı kararlarıyla her görüşten insana sahip çıkan, özellikle gençlerin yaşam tarzına, fikirlerine, kıyafetlerine, eğlencelerine özgürlük tanıyan, saygı duyan bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var. Modern, dışa dönük, yüksek idealleri olan, kültürlü, sanattan zevk alan, bilimsel gelişmeleri takip eden, eğitime önem veren, müzik dinlemeyi, dans etmeyi seven gençlerimizin ileri medeniyet yolunda daha fazla teşvik edilmesi ve desteklenmesi gerekiyor. Bu, ülkemizin geleceği için çok hayati bir konu.

Bunların yanı sıra özgürlük ve hürriyetler konusunda kadınlara güvence veren bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var…

Seçilecek cumhurbaşkanının kadınların ezilen, dövülen, haksız yere eleştirilen, özgürlüğü kısıtlanan konumundan rahatsızlık duyması ve kadınlara sahip çıkan, değer veren, saygı duyan ve onları el üstünde tutan bir toplum olmamız için çaba göstermesi de son derece önemli… Başı açık, başı kapalı veya dekolte giyinen bayanlara karşı baskıyı ortadan kaldıracak şekilde faaliyet gösteren bir cumhurbaşkanı toplumdaki önemli bir sorunu da çözmüş olacaktır…

Bir toplumun refahı hanımların rahatı ve huzuruyla ölçülür. Hanımlar hayatın her alanında bulunabilmelidir. Eskiden başı kapalı hanımlar devlet kurumlarında çalışamıyor, çeşitli ortamlarda hor görülüyorlardı. Bu konuda çok sıkıntılar çekildi ancak son dönemde yaşanan gelişmelerle başı kapalı olan kardeşlerimiz yeni yeni özgürlüklerini elde etmeye başladılar.

Medeni bir toplum olma yolunda atılan bu adımlar tabi ki önemli ama yeterli değil. Çünkü sadece başı kapalı değil başı açık olan ya da dekolte giyinen bayanların yaşam şekillerinin de güvence altına alınması gerekiyor. Cumhurbaşkanının önemli vazifelerinden biri dünya çapında İslamofobiyi engelleyebilecek niteliklere sahip olan ülkemizde bazı bağnaz görüşlerle kadınlara uygulanmak istenen baskıyı ortadan kaldırmak olmalı…

Ülkemizde milyonlarca başı açık, dekolte giyinen, yazın plajda bikinisiyle denize giren müslüman bayan var. Bu bayanların dışlanmasına zemin hazırlayan bağnaz hurafelerin ortadan kalkması için gerçek İslam ahlakı üzerinde durulmalı. Kadınlar evlerinde yaşamaya mahkum edilmemeli, dünyadaki gelişmeleri yakinen takip eden, sorunlara çözüm yolları sunan, kültür seviyesi yüksek, sanat ve bilimle iç içe, özgür bir yaşam şekline kavuşmalıdırlar.

Kadınları eğitimden, sanattan, eğlenceden soyutlamaya çalışan her sistem şimdiye kadar çökmüştür. Bu sebeple yeni cumhurbaşkanımızın kadınlara toplumda hak ettikleri yeri kazandıracak şekilde pozitif ayrımcılık yapması ülkemizin daha gelişip medenileşmesine vesile olacaktır.

Aslında bu saydığım konulara titizlik gösterilmesi için dindar bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız olduğu açıktır. Kuran’ı kılavuz edinen, güzel ahlakıyla örnek olan bir cumhurbaşkanımız olmalı. Çünkü Kuran ahlakını hayatına geçiren bir insan zaten doğal olarak sevecen, şefkatli, medeni ve alçak gönüllü olur. Baskıdan kaçınır, her kesimi kucaklar, kadınlara değer verir ve bağnaz olmaz.

Bizim insanımız sıcacıktır, diğergamdır, içtenlikten, tevazudan, dostane tavırlardan hoşlanır, cumhurbaşkanımızın da Anadolumuzun bu sevecen ruhuna sahip olması şarttır. Bizler bu ruh ile birlikte, sağlam karakterli ve kararlı aynı zamanda istişareye açık bir insanı Devletimizin başı olarak görmek isteriz.

Gelişimi teşvik eden, sanatı ve bilimi ön plana çıkaran, bu konuyu gündemde tutan, güzelliklere önem veren bir Cumhurbaşkanı ülkemiz için büyük kazanç olacaktır. Bu güzelliklerin hiçbirini istemeyen bağnaz mantıktaki kişilerin varlığı tüm dünya için olduğu gibi ülkemiz için de son derece büyük bir tehlikedir.

Bağnazların mezhep ayrımcılığı, gayrimüslim nefreti, kadın düşmanlığı gibi mantıklarına karşı Kuran’ın gerçek sevgi ruhunu yansıtacak bir cumhurbaşkanı hepimiz için bir nimettir. Böyle bir kişi dindarlara yönelik tahakkümde bulunmadığı gibi ateistleri de dışlamaz, tevazusuyla, merhametiyle, sevgi ve saygısıyla herkesi kucaklar, 77 milyona sahip çıkar.

Aslında 77 milyonu korumak da yeterli değildir. Türkiye –dünyanın neresinde olursa olsun- mazlumlara yönelik zulme sessiz kalmamış ve bundan sonra da kalamayacak bir ülkedir. O yüzden milletimiz İttihad-ı İslam ülküsü olan bir cumhurbaşkanı ister. İttihad-ı İslam’ı hedefleyen bir cumhurbaşkanı Balkanlar, Kafkasya ve Ortadoğu’daki komşularımızın sorunlarına vicdanlı çözüm yolları aradığı gibi komşumuz olmayan bölgelerdeki mazlumlara da yardım elini uzatır, arabuluculuk yaparak, ağabeylik vazifesini yerine getirir.

Seçilecek cumhurbaşkanımızın Türkiye’nin dünya ülkeleriyle birliğini hedeflemesinin yanı sıra milletimizi birbirinden ayırarak, ülkemizi parçalamayı hedefleyen bölücü unsurlara karşı da kesin tavrını ortaya koyması şarttır.

İşte ihtiyacımız olan cumhurbaşkanı böyle bir ahlakta olmalıdır…

Doğu ve Batı arasında köprü vazifesi gören, dünyanın en önemli jeopolitik bölgelerinden birinde yer alan Türkiye’nin yeni cumhurbaşkanı şimdiden hayırlı olsun…

 

Gülşah Güçyetmez

SONRAKİ MAKALE
Kayıtlı Son Makaledesiniz
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu makaleye daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

YAZARIN DİĞER YAZILARI
GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK