Sıcak Gelişme, Son Dakika
Buradasınız Buradasınız: Anasayfa » Yazarlar » Didem Rahvancı
Didem Rahvancı
ZORLUKLAR DÜNYANIN SÜSÜDÜR
13 Ağustos 2014 Carşamba 10:11

Gelmiş geçmiş bütün Peygamberlerin, büyük din alimlerinin, velilerin ve samimi iman edenlerin yaşamlarına baktığımızda mutlaka inkarcıların baskılarına ve tehditlerine maruz kaldıklarına, kendilerine şiddet uygulandığına, iftiralara uğradıklarına, yurtlarından sürülüp, zindanlara, hapishanelere, akıl hastanelerine konduklarına, çeşitli komplo ve tuzaklarla karşılaştıklarına şahit oluruz.

Bu mübarek insanlardan ise her ne zorlukla karşılaşırsa karşılaşsınlar hep tevekkül, sabır, Allah’a kayıtsız şartsız bir teslimiyet ve güzel ahlak görürüz.

Çünkü inanan bir insan için zorluklar, imtihanlar, güzel bir sabır ile sabredilecek, Allah’a olan karşılıksız sevgi ve bağlılığın gösterilebileceği çok kıymetli anlardır.

İnsan zorluklarla olgunlaşır, zorluklarla kendisini, karakterini geliştirir. Her zorluk insanı biraz daha güçlendirir, sağlamlaştırır. Allah rızası için aşılan her güç durumdan kişi biraz daha akıllı, biraz daha sabırlı, biraz daha imanlı çıkar.

Kolay yaşamlar çoğu zaman mücadele gücü gelişmemiş, metanetsiz, sabırsız, cesaretsiz, değer bilmez kişiler yetiştirir.

İnsanlar dünya hayatları boyunca ara ara hep zorluklarla sınanacaklardır. Bu zorluk ve sıkıntılar, inkar edenlere isabet ettiği gibi Müslümanlara da isabet edebilir. Ancak bunlar inkar edenler için bir tür azaba dönüşürken, Allah’ın herşeyi hayırla yarattığını bilen salih Müslümanlar için dünyada ve ahirette bir nimet, imanlarının derinleşmesi için bir imkan, neşelerinin, coşkularının, birbirlerine olan sevgi ve bağlılıklarının güçlenmesi için bir fırsattır.

Zorlukla denenmek, Müslümanın hayatının önemli bir parçasıdır. Peygamberimiz (sav) hayatı boyunca pek çok iftiraya maruz kalmış, öldürülmekle tehdit edilmiş, Mekkeli müşriklerden çok defa zulüm görmüş, sahabelerle birlikte sahip olduğu herşeyi bırakıp Medine'ye göç etmiştir. Hz. İbrahim ateşe atılmış, Hz. Yusuf önce ıssız bir kuyuda sonra da yıllarca zindanda kalmış, Hz. Musa Firavun'un zulmüne uğramış, Hz. İsa'yı öldürmek için tuzak kurulmuş, ancak Allah elçilerine yöneltilen tüm bu tuzakları bozmuş, tüm zorlukları güzelliklere dönüştürmüştür. İnkarcılar her dönemde Müslümanlar aleyhinde, onlara zorluk vermek amacıyla çeşitli tuzaklar kurmuşlardır.

Hani o inkar edenler, seni TUTUKLAMAK YA DA ÖLDÜRMEK VEYA SÜRGÜN ETMEK AMACIYLA, tuzak kuruyorlardı. Onlar bu tuzağı tasarlıyorlarken, Allah da bir düzen (bir karşılık) kuruyordu. Allah, düzen kurucuların (tuzaklarına karşılık verenlerin) hayırlısıdır. (Enfal Suresi, 30)

Müslümanın hayatında her zaman öldürülme, yaralanma, tutuklanma, sürgün, hapishane gibi zorluk ve sıkıntılar olabilir. Bu zorluk ve sıkıntıların hepsi Allah'ın izniyle gerçekleşen, sonucu Müslümanlar için mutlaka hayırlı olan, kaderde baştan Müslümanların lehine, ve baştan bozulmuş olarak yaratılmış olaylardır. Ve bunların hepsi Müslümanlar için sevinç vesileleridir. Ayette Müslümanların, insanlar kendilerini yıldırmaya, tehditle korkutmaya çalıştıklarında şu şekilde cevap verdiklerini Allah bildirir:

Onlar, kendilerine insanlar: "SİZE KARŞI İNSANLAR TOPLANDILAR, ARTIK ONLARDAN KORKUN" dedikleri halde İMANLARI ARTANLAR ve: "ALLAH BİZE YETER, O NE GÜZEL VEKİLDİR" diyenlerdir. (Al-i İmran Suresi, 173)

Müslümanların bu güzel ahlaklarına Allah'ın verdiği güzel karşılık ise şöyledir:

BUNDAN DOLAYI, KENDİLERİNE HİÇBİR KÖTÜLÜK DOKUNMADAN BİR BOLLUK (FAZL) VE ALLAH'TAN BİR NİMETLE GERİ DÖNDÜLER. Onlar, Allah'ın rızasına uydular. Allah, büyük fazl (ve ihsan) sahibidir. (Al-i İmran Suresi, 174)

Ayetlerde de haber verildiği gibi, zorluk karşısında Müslümanların imanları güçlenir, imani neşeleri artar. İnkar edenler müminlere kötülük dokunmasını planlar ama onların bu planlarının tam tersine, bu olaylar müminler için her yönden hayır ve güzellik olur. İnkarcıların tuzakları asla başarıya ulaşmaz. Allah herzaman inananların yanındadır ve zafer her zaman Allah’ın taraftarlarınındır. Asıl hüsrana uğrayacak olanlar, Müslümanlara tuzak kurmaya çalışanlardır.

ONA BiR DÜZEN (TUZAK) KURMAK iSTEDiLER, FAKAT BiZ ONLARI DAHA ÇOK HÜSRANA UĞRAYANLAR KILDIK. (Enbiya Suresi, 70)

SONRAKİ MAKALE
Kayıtlı Son Makaledesiniz
OKUYUCU YORUMLARI (0)
Bu makaleye daha önce yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!

Ad Soyad:

Yorum:

GÜNÜN GELİŞMELERİ
ANKET
FACEBOOK